Amnistia

17 november 2022 81

Bună ziua. Am avut judecata in privinta amnistiei. Avocatul a solicitat sa fiu eliberat complet de pedeapsa. La pronuntarea sentintei s-a spus ca cererea e admisa. Ce inseamna asta?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Ion,o să fii eliberat complect de pedeapsă, Eu îți aduc lacunoștință ce spune Codul penal Articolul 107. Amnistia

(1) Amnistia este actul ce are ca efect înlăturarea răspunderii penale sau a pedepsei fie reducerea pedepsei aplicate sau comutarea ei.

(2) Amnistia nu are efecte asupra măsurilor de siguranţă şi asupra... mai detaliat drepturilor persoanei vătămate.

(3) Amnistia nu se aplică în cazul săvîrşirii de infracţiuni prevăzute la art. 1661 alin. (2)–(4), precum şi persoanelor care au săvîrşit asupra minorilor infracţiuni prevăzute la art. 171-1751, 201, 206, 208, 2081 şi 2082.

17 november 2022