Amnistia (condamnat in temeiul art. 164 alin. (2) lit. b) si e) Cod Penal

26 july 2022 157

Buna ziua! Persoana care a fost condamnata in temeiul art. 164 alin. (2) lit. b) si e) Cod Penal la 7 ani de inchisoare (penitenciar de tip semiinchis) si care isi ispaseste pedeapsa deja de 2 ani si 3 luni, poate beneficia de amnistie (eliberare sau reducerea termenului)? Daca da, care sunt conditiile si modalitatea de depunere a cererii de amnistie? Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
Reieșind de faptul că art. 164 alin. (2) lit. b) si e) Cod Penal al RM cade sub excepția - art.6 alin.(1) lit.d) din Lege №243 din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova,
- puteți doar să solicitați Comisiei speciale în... mai detaliat cadrul Penitenciarului în care Vă dețineți, reducerea pedepsei cu o treime din pedeapsă (1/3 din 7 ani - reducerea cu 2 ani și 3 luni) în baza art.7 alin.(1) lit.a) din Lege №243 din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova.

Puteți să depuneți Cerere singur, puteți cu ajutorul unui avocat ales de Dumneavoastră sau de avocatul garantat de stat.
Comisia Penitenciarului alege candidații în baza listelor făcute - 10 deținuți după lista alfabetică (cei care nu au depus Cereri) și 5 persoane în privința cărora au fost Depuse Cereri.

După depunerea Cererii, Comisia Penitenciarului trebuie să efectueze diferite lucrări. Psihologul din penitenciar trebuie să evalueze riscul de ricidivă. Și trebuie să fie făcut Raportul de caracterizarea comportamentului în timpul executării pedepsei.

După ce Comisia penitenciară trimite actele de constatare - Comisiei speciale, care cheamă condamantul și examinează dosarul și emite decizia de admitere sau respingere aplicării amnistiei.
Dacă Cererea este admisă, reprezentantul Penitenciarului transmite cauza în instanța ca să fie redus termenul de pedeapsa în baza Legii privind amnistia, dacă se emite Decizia de respingere a Cererii, atunci aveți dreptul să contestați în judecată

Ca totul să fie bine, trebuie să conformați Regulamentului-cadru, Cît și prevederilor Legii privind amnistia, care prevede că condamnații trebuie .să fie caracterizați pozitiv pe parcursul executării pedepsei și la evaluarea psihologică să aibă risc de recidivă mediu sau redus. Dacă nu o să fie constatat riscul - o să fie încă mai bine.

Pentru acordarea asistenței juridică Veți putea să mă apelați la numărul de tel.: 069076419

28 july 2022

Va multumesc din suflet pentru raspuns si vom incerca sa actionam intocmai sfaturilor dvs.
Este posibil ca ne vom adresa la DVS pe acest subiect! Multumesc!

29 july 2022