Amnistia din 2021

28 december 2021 153

Buna ziua tuturor. Am un baiatul inchis pe 3 ani de zile. Are 11 dosare penale - in temeiul art 186 alin. 2 si al art. 192 alin. 1 CP. Poate fi eliberat în condițiile amnistiei din 2021? Mulţumesc mult.

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua! Bine ați venit pe site-ul yAvo.md!
Da, consider că este posibilă aplicarea față de el a amnistiei, or el nu cade sub prevederile art.6, ce prevăd excepții.
Totodată pentru emitrea unei deciziei de aplicarea amnistiei de către Comisia specială privind aplicarea amnistiei în privința persoanelor condamnate, este necesară demonstrarea... mai detaliat că el nu este periculos pentru societatea, că vrea să reintegreze în societate, că nu are sancțiuni disciplinare, este impotant și faptul, dacă a avut anterior antecedente penale.

30 december 2021