Amnistia nu a fost aplicata

08 april 2022 27

Buna ziua. Am fost acuzat de savarsirea infractiunii prevazute de art. 151 alin. 3 CP, dar nu este adevarat. Am luat avocat (fost procuror). Acesta, impreuna cu procurorul, m-au convins sa recunosc vinovatia pentru ca mi se va aplica amnistia si voi fi condamnat la maxim 2 ani de inchisoare si voi fi eliberat conditionat. Pana la urma, judecata m-a condamnat la 7 ani si nu a aplicat amnistia. Cum sa procedez in asa caz?

Jurist comments 4

  • Legal consultant

Noroc Vadim, ai avut un avocat mârlan, car e s-a folosit de situație, ai primit pedeapsa, e de dorit să ne aduci la cunoștință însuși sentința pronunțată, Vadim al.3 din art. 151 este exclus din Codul penal, ceva ai încurcat. Eu îți propun să apelezi la viberul de pe telefonul... mai detaliat +37368669950, noi vom discuta, bine.

09 april 2022
  • Legal consultant

Vadim din nou a apărut mesajul tău , eu ți-am atenționat în ce constă problema ta, ai încurcat aliniatele art. 151 CP, dacă ai să ieși la legătură, eu am să-ți comentezi cazul tău.

09 april 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Conform art. 7 alin. (1) lit. a) din noua Lege a Amnistiei aveți dreptul la reducerea pedepsei cu o treime. Absolvirea de pedeapsa penală nu este prevăzută pentru art. 151 CP.

11 april 2022
  • Legal consultant

Buna Vadim, colegul meu dl. Andrei v-a orientat corect, dar tu ai indicat art. 151 al.3 CP, ceia ce nu este în codul penal așa aliniat, mă suni și npoi vom discuta.

11 april 2022