Amnistie

02 may 2022 151

Buna ziua. Cei condamnați in temeiul art. 217 alin. 4 CP vor beneficia de amnistie?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua.

Pentru alin. 4 art. 217 CP este posibilă doar reducerea pedepsei. Dacă persoana e condamnată atunci această chestiune se va examina de către Comisia specială privind aplicarea amnistiei în privinţa persoanelor condamnate din Penitenciar. Hotărârea poate fi contestată în ordinea Codului administrativ direct în instanța de judecată fără... mai detaliat procedura prealabilă.

Dacă aveți nevoie de ajutor apelați la nr. GSM 069645218

03 may 2022