Amnistie

23 november 2021 322

Bună! Cum pot fi aflate conditiile aministiei care va fi aplicata in curand? Mai exact, vrem sa stim care articole cad sub incidenta acesteia?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua Maria , va indemn sa cititi proiectul de lege privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova,
Art.1 Prezenta lege se aplică condiționat și exclusiv față de persoanele învinuite și inculpate și persoanelor condamnate care... mai detaliat sunt caracterizate pozitiv pe parcursul executării pedepsei, perioadei de probațiune sau termenului de probă și sunt evaluate psihologic ca prezentând risc de recidivă mediu sau redus, dacă se încadrează în prevederile art. 2 – 5, 7 – 9 ale prezentei legi.
Proiectul de lege il gasiti pe pagina web a Parlamentului RM.

Sper ca v-am fost de folos, in caz ca intampinati dificultati ma puteti contacta pe email.

24 november 2021