Amnistie

19 may 2022 110

Buna ziua. Soțul meu a fost condamnat la 6 ani și 4 luni de închisoare în temeiul art. 191 alin. 4, art. 186 alin. 3, art. 187 alin. 1 CP și a ispășit deja 1 an din termen. Are șanse să fie eliberat difinitiv sau să-i fie redus termenul cu o treime în cadrul amnistiei?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Victoria, da desigur, el nimerește sub prevederile Legii nr. 243 din 21,12,2021. Mai detailat puteți să mă contactați pe viber de pe telefonul +37368669950.

20 may 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Victoria.

Soțul Dvs. poate fi liberat de pedeapsa cu închisoarea dacă îndeplinește și alte condiții din art 6. a Legii cu privire la amnistia.
Dacă însă comportamentul său este apreciat negativ sau că el nu a efectuat programul individual de executare a pepedsei, atunci poate fi emis refuz.... mai detaliat În orice caz astfel de refuz se contestă în instanța judiciară.
Chiar și concluzia Comisiei privind comportamentul și programul individual de executare a pedepsei poate fi contestat aparte conform Codului administrativ direct în instanță în termen de 30 de zile.

În cel mai rău caz el ar putea beneficia doar de reducerea pedepsei, or legea nu pune condiții pentru reducerea pedepsei. La liberarea de pedeapsă condițiile sunt mai stricte. Dar însuși refuzul de aplicare a amnistiei se contestă în instanța conform art. 469 alin. (1) pct. 15), 18), 470-4711 Codului de procedură penală.

21 may 2022