Amnistie

06 january 2020 450

Buna ziua. Am fost judecat in 2014 pe art. 186 alin. 2 CP, pentru care am recunoscut vina, apoi pe art. 287 alin. 2 (am recunoscut vina) si art. 187 alin. 2 (nu am recunoscut vina). Am fost condamnat la 2 ani 6 luni inchisoare, dar a fost aplicat art. 90 si am ramas cu 2 ani conditionat. In anul 2016, am avut un accident rutier (art. 264 alin. 4 CP), pentru care am primit pedeapsa de 4 ani 8 luni,a la care s-a adaugat partial pedeapsa din 2014, pedeapsa finala fiind inchisoare 7 ani. Cum as putea sa scriu ca sa-mi fie aplicata amnistia din 2016?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Dl. Ion, trebue să depuneți o cerere în instanța unde vă aflați, pentru a fi aplicat Legea cu privire la amnistie, succese.

07 january 2020