Amnistie (art. 175 CP)

06 march 2022 162

Bună ziua. Sunt condamnat, în temeiul art 175 CP, la pedeapsă cu închisoare pe termen de 7 ani. Sentința nu este definitivă, este atacată în apel. Am depus cerere privind aplicarea amnistiei și un depus un certificat că am copii minori la întreținere. Care sunt șansele mele în legătură cu amnistia: pot fi absolvit de pedeapsa sau va fi redus termenul de închisoare?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Noroc Ion, nu nimerești sub amnistie, deoarece ai săvârșit infracțiune sexuală pentru pervers. Pedeapsa maximă 7 ani de închisoare, nu crede avocații ” deștepți ”.

06 march 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Formal nu vă încadrați nici în scutirea nici în reducerea pedepsei.
Dar cred că personal legea este neclară și că necesită să încercați să solicitați reducerea pedepsei fiindcă în mod similar persoanele condamnate pe viață tot sunt excluși, dar în același timp tot în Legea nr. 243 din 24.12.2021 privind amnistia... mai detaliat în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenţei Republicii Moldova art. 6 alin. (1) lit. a) prevede că legea nu se aplică persoanelor condamnate pentru săvârşirea cu intenţie a unei infracţiuni grave, deosebit de grave sau excepţional de grave. Acesta nu este logic. Toate persoanele condamnate pe viață au comis infracțiuni grave, deosebit sau excepțional de grave. De la bun început nu poate fi adoptată o lege cu norme juridice moarte.

De aceea încercați Dvs. sau cu ajutorul avocatului Dvs. să solicitați amnistie dacă în cauză nu sunt șanse de obținut achitare!

09 march 2022