Amnistie pentru condamnat care nu avea 21 de ani la momentul savarsirii infractiunilor

12 march 2022 113

Buna ziua. Fratele meu a fost condamnat la 7 ani de inchisoare in penitenciar de tip inchis, in temeiul art. 287 alin. (3), art. 151 alin. (2), art. 179 alin. (1) si art. 187 alin. (2) CP. El avea 20 de ani cand a comis infractiunile mentionate. Pe ce poate conta in cadrul procedurii de amnistie? El nu are avocat. Trebuie sa scrie singur cererea de amnistie sau procedura functioneaza in mod automat? Mersi mult.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Ion, fratele are dreptul la amnistie, conform art. 7 al Legii despre amnistie, lui o să-i taie din termen ispășit deja. Nu importă câți ani a avut la momentul când a fost condamnat, fratele avea deja 18 ani, cine v-a orientat dacă el avea 21 ani poate să se... mai detaliat folosească de înlesniri, nu.

14 march 2022