Amnistie pentru condamnat in temeiul art. 145 alin. 2 lit. e), i), si j) CP?

03 august 2022 131

Buna. Un prieten a fost condamnat in temeiul art. 145 alin. 2 lit. e), i), si j) CP la 13 ani si 4 luni de inchisoare. La momentul savarsirii infractiuni, persoana mentionata avea impliniti 18 ani, dar nu a atins varsta de 21 de ani. Poate sa fie aplicata amnistia persoanei in cauza. Cu cat i se poate reduce termenul?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Noroc Sergiu,eu îți aduc la cunoștință ce spune Lega nr. 243 din 21.12.2021 art. 7, se rediază cu o 1/5 din termen. Termenul de prescripție e 6 luni de la data adoptării adică pînă la 24.06.2022.

04 august 2022
Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
Într-adevăr art.7 alin.(1) lit.c) din Legea Nr.243 din 24.12.2021 prevede reducerea pedepsei cu 1/5, dacă persoană este condamantă pe un termen mai mare de 10 ani.

Totodată, eu consider, că norma mai favorabilă, reieșind din vîrstă va fi - art.7 alin.(1) lit.e) , care prevede reducerea termenului de... mai detaliat pedeapsă stabilită cu 1/3, dacă la data comiterii infracțiunii persoana condamnată avea vîrsta cuprinsă între 18 și 21 de ani.
De aceea, trebuie să solicitați reducerea pedepsei cu 1/3 ca să fie redusă pedeapsă cu 4 ani 5 luni în loc de varianta propusă de coleg - reducerea 2 ani și 7 luni.

Pentru asistență juridică puteți să apelați la numărul de tel.: 069076419.

04 august 2022