Amnistie sau eliberare conditionata?

02 september 2022 129

Buna ziua. O persoana a fost condamnata, in temeiul art. 145 CP, la 14 ani de inchisoare. A ispasit 2/3 din termen, a trecut comisiile la penitenciar pentru eliberare conditionata si pentru amnistie. Au fost stabilite sedintele instantei pentru eliberare conditionata (octombrie 2022) si pentru amnistie (noiembrie 2022). Daca este eliberata conditionat, mai poate beneficia de amnistie? Cum sa facem mai bine? Am vrea sa stim rezultatul in privinta amnistiei mai intai, dar prima e judecata in privinta eliberarii conditionate va avea loc mai devreme. Va multumim mult pentru raspuns.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Ghenade,o să fie mai bine să faceți rost despre eliberarea condiționat,mai apoi o să vă orientați, dacă este rost de amnistie.

03 september 2022