Ancheta de serviciu, dupa depunerea cererii de eliberare din proprie initiativa

17 december 2020 57

In cazul in care am depus cerere de eliberare din proprie initiativa (art. 85 CM), are dreptul angajatorul sa deschida in aceeasi zi (dupa depunerea cererii) ancheta de serviciu, sa suspende contractul si sa incerce sa ma concedieze in baza articolului 86 CM, cu toate ca pe parcursul perioadei de munca nu am fost notificat cu privire la vreo incalcare, nu am primit mustrari sau alte sanctiuni.

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Dvs. aveți calitatea de angajat pînă în ultima zi de muncă, respectiv, angajatorul este în drept să deschidă în orice moment o anchetă de serviciu.

20 december 2020

Merci.

20 december 2020