Angajare/eliberare

03 october 2019 23

Buna ziua. Daca o persoana la eliberare si angajare nu doreste sa ia cunostina cu ordinul, ce trebuie sa facem? Multumesc!

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Intocmiti un proces-verbal care sa constate ca salariatului i-a fost adus la cunostinta ordinul de angajare/concediere, iar acesta a refuzat sa il contrasemneze sau ca salariatul nu doreste sa ia cunostinta de un anumit document (care trebuie contrasemnat de salariat). Acest proces-verbal trebuie datat si semnat de un reprezentant al... mai detaliat angajatorului (cineva din administratie) si un reprezentant al salariatilor (un reprezentant ales permanent sau ad hoc, sau cineva din sindicatul de la unitate, daca atare exista, sau un salariat responsabil de resursele umane). Succes!

15 october 2019