Angajare în câmpul muncii, după rezultatul participării la concurs pentru funcţia de director

29 march 2018 50

În cazul în care directorul institutiei de învăţămînt general nu a fost numit în funcţie după participarea la concurs, angajatorul este obligat să-l angajeze în câmpul muncii?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

Buna,

Ordinul de numire a directorului/directorului adjunct este emis de către autoritatea cu competenţe legale de numire (angajator) după soluţionarea tuturor contestaţiilor în baza deciziei comisiei de concurs şi a contractului individual de muncă.

http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=361894&lang=1

In cazul in care nu sunt careva contestatii, urmeaza sa depuneti o cerere la autoritatea competenta... mai detaliat sa numeasca in functie prin care sa solicitati sa fie intreprinse masuri in vederea finalizarii procesului. In cazul in care nu primiti un raspuns sau primiti un raspuns nesatisfacator, il puteti contesta in instanta judecatoreasca. ( Cele scrise mai sus, pot fi intreprinse in cazul in care ati fost declarata cistigatoare a acelui concurs)

03 april 2018