Angajare in politie

16 october 2020 55

Buna! Spuneti-mi, va rog, daca eu pot participa la concurs pentru functii în Politie, avand in vedere ca in anul 2019 am avut dosar penal pe art. 287 alin. (2) si am fost sancționat cu amenda, pe care am achitat-o in 72 ore?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună, da Artiom, tu n-ai anticidente pebale nu mati trebue să faci rost de documentel de confirmare și cazier juridic, unde se păstreză informașia despre condamnare, mai precis despre faptul că în potriva ta a fost pornită o cauză penală, adica figurează nr. la dosar. Dar tu o să... mai detaliat ai copia sentinței, bonul de plată la bancă și tot. Mult depinde ce caracteristică v-a fi pregătită de inspectorul de sector, succese.

17 october 2020