Angajare si eliberare

28 december 2018 31

Buna ziua! Sunt angjata pe durata determinata ca functionar public in locul doamnei X, care se afla in concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de 3 ani. Doamna X a scris cerere de eliberare din functie inainte de a implini copilul 3 ani. La moment se declara iarasi functie vacanta sau pur si simplu se prelungeste contractul incheiat cu mine automat pe perioada nedeterminata? Multumesc anticipat!

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
legea nu reglementeaza expres ori indirect aceasta situatie.
in general, nu ar trebui sa fie un temei pentru declararea functiei ca fiind vacante.
de aceea, angajatorul ar trebui sa propuna salariatului angajat pe perioada determinata, incheierea unui contract pe perioada nedeterminata.

28 december 2018
Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

În spiritul Codului Muncii al Republicii Moldova, urmează să se încheie un acord suplimentar la contractul individual de muncă în baza prevederilor art. 68 din respectivul act normativ coroborate cu dispoziția art. 49 alin. (1) al acestuia.

Specific: prin intermediul acordului suplimentar respectiv urmează să fie modificată durata contractului.

Succese!

29 december 2018