Angajatorul ne-a retinut bani pentru lipsa marfii in magazin

11 january 2021 43

Buna! Activez in cadrul unei benzinarii, unde dupa o inventariere s-a depistat o lipsa de marfa din magazin. Angajatorul ne-a retinut cate 1.100 lei la fiecare angajat. Am fost impotriva, dar ni s-a spus ca au retinut acesti bani din prime si ei au acest drept. Este adevarat?

Jurist comments 3

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Citiți contractul individual de muncă și veți găsi răspunsul.

12 january 2021
Iulia Furtuna
  • Advocate

Sergiu, angajatorul nu are dreptul sa faca retineri din platile salariale (salariul, premii, bonus, etc) decit in cazurile si conform procedurii expres reglementate de Codul muncii. Daca nu vi s-au solicitat explicatii scrise in cadrul unei anchete de serviciu privind stabilirea cauzei si marimii prejudiciului material, atunci aceasta lipsa... mai detaliat de marfa nu va este imputabila.

12 january 2021
  • Legal consultant

Buna dl. Sergiu, la celea menționate de colegile mele d-nrlr Rodica și Iulia, eu vă mai propun să te adresezi la Inspecotratul de Sta cu o plîngere, la acțiunele angajatorului ( str. M. Costin 17/2 ).

13 january 2021