Angajatorul ne amendeaza

20 january 2021 43

Buna! Activez la o benzinarie. Angajatorul ne impune sa semnam multe ordine interne, dupa care suntem amendati. Suntem urmariti permanent pe camere video si la orice pas amendati. Este legitim acest lucru?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Sergiu, dă să ne uităm ce spune contractul de muncă încheiat cu administrator și DVS, dacă este stipulat așa ceva în contract, atunce administratorul corect procedează, dacă nu, atunce administratorul nu procedează corect cu DVS, e clar. Dacă DVS considerați, că incorect administratorul procedează cu DVS, sînteți în... mai detaliat drept să vă adresați cu o plîngere la Inspecția muncii de Stat ( str. M. Costin 17/ 2 ), ei vor petrece un control la instituția DVS și în caz dacă vor constata încălcări, administratorul v-a fi sancționat.

21 january 2021