Angajatorul ne cere să prezentăm informații care nu au legătură cu munca prestată

11 november 2021 31

Bună ziua. În organizația unde lucrez există un serviciu de securitate internă. Recent de la ei a parvenit un ordin ca toți angajați să prezinte date ce țin de creditele la bănci sau companii de microfinanțare: câte credite avem, ce sume, denumirea companiei de creditare de unde am contractat, numarul contractelor de creditare şi toate acestea să le prezentăm contra semnătură, cu toate că acestea nu au nici o legătură cu serviciul prestat. Sunt legale cerințele acestea? Eu cred că aceste fapte sunt personale şi angajatorul nu are dreptul să mă oblige să-i prezint aceste date.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Alexandru, nu este legal. Adresațivă la poliție, fiindcă vă sunt încălcate drepturile DVS la informație.

14 november 2021