Angajatorul ne forteaza sa plecam in concediu neplatit si nu ne achita salariul pentru perioada lucrata

05 december 2021 53

Buna ziua. Sunt angajat oficial, însă angajatorul ne trimite forțat în concediu neplatit fara ca noi sa fi scris cerere in acest sens. Zice ca nu au de lucru. Nu am primit salariul de 2 luni. Ce putem face ca sa ne aparam drepturile?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua, am sa divizez intrebarea dvs in doua:
1) Referitor la intarzierile de plata a salariului, va puteti adresa in instanta cu o cerere de chemare in judecata prin care sa solicitati plata salariului , precum si penalitate de 0.2% din suma, pentru fiecare zi de intarziere.
Va indemn... mai detaliat sa va adresati unui avocat sau cel putin jurist , pentru a va intocmi corect cererea si dupa caz, de a va reprezenta in fata instantei de judecata.
2) Referitor la impunerea angajatorului de a va trimite in concediu neplatit , este un lucru ilegal , ori acest drept ii apartine exclusiv salariatului , care beneficiaza de el la dorinta.

Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email : filip.rotaru98@gmai.com

06 december 2021