Angajatorul nu doreste sa achite salariul

10 july 2019 74

Buna! Prietenul meu a lucrat 3 luni la un depozit si trebuia sa primeasca salariu in suma de 5.500 lei, dintre care 4 zile au fost lucrate doar jumatate de zi, fiindca a avut zile de examen si o zi nu a fost prezent pe motive de sanatate. La recalcul, salariul sau trebuie sa ajunga la 4.200 lei din cauza acestor doua motive (examen si starea rea de sanatate) de care angajatorul a fost informat.
Prietenului i-au zis ca nu poate sa isi ia salariul pe data de 5. Atunci el a rugat sa mearga o ruda pe data de 10 sa se duca sa ridice salariul. Pe data de 10, rudei sale i s-a spus cu totul altceva, ca luase avans in suma de 3.500 lei, pe care de fapt el nu i-a vazut niciodata. In final, el nu a primit niciun leu de la angajatori pentru luna lucrata. Ce putem face?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bun Valeria,

Prietenul Dvs urmează sa adreseze o plângere la Inspectoratul de Stat al Muncii și sa solicite atragerea la răspundere contravențională a persoanelor cu funcție de răspundere din cadrul întreprinderii după care, obtinînd copia acestor acte sa adreseze o cerere de chemare în judecată privind încasarea salariului, penalității și dobânzii... mai detaliat de întârziere.

Succes.

10 july 2019