Angajatorul nu m-a achitat salariul

18 november 2020 154

Buna ziua. Am activat intr-o cafenea si nu mi-a fost achitat salariul. Am fost angajat neoficial. Ce pot face ca sa mi se achite banii datorati?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Înaintați în scris o cerere prelabilă către acesta cu solicitarea de a vă fi achitat salariul pentru perioada neachitată și suma care urmează să vo achite achite, în caz contrar, adică de refuz, indicați că vă rezervați dreptul să scrieți o plângere către Inspecția Muncii, unde veți sesiza angajarea... mai detaliat dvs fără contract de muncă plus neachitarea salariului.

19 november 2020
Andrei Domenco
  • Advocate

Ulterior vă puteți adresa și în instanța de judecată.

19 november 2020