Angajatorul nu mi-a achitat integral salariul

15 may 2023 29

Bună ziua. Am activat într-o companie de dare în chirie a automobilelor. La interviu mi s-a spus că salariul va fi în prima lună 12.000 lei, iar din a doua lună - 15.000 lei, plus un procent din vânzări. Prima lună a fost în ordine în privința salarizării, dar nu și a instructajului privind toate aspectele jobului, cum ar fi - completarea caietului cu bonurile fiscale (care nu a avut loc), nu m-au învățat cum corect se analizează o rezervare, nu m-au instruit clar cum să completez corect un contract, nu m-au informat despre riscurile și subtilitățile acestui job, nu mi-au spus express despre dress-codul angajatului etc. clienții
În a doua lună, la salarizare am fost penalizat cu aproximativ 350 de euro, pentru diverse motive, cum ar fi că nu s-au încasat cu/fara TVA, au refuzat să plătească niște daune etc. Eu am luat cunoștință cu acea foaie în care erau indicate sumele care au fost reținute și am hotărât în a treia lună să fiu mai atent, dar problemele continuau. Într-o zi am fost chemat la "o discuție" în care mi se imputau lucruri pe care nu le-am făcut. Frecvent eram presați moral și mustrați, până și de ce nu purtăm sacou negru și cămăși albe (la angajare mi-a spus să fim în cămașă, fara a menționa culoarea, deși mereu purtam sacou și cămașă). Pe lângă toate astea, aveam și un grafic de lucru în care erau și zile în care efectiv nu aveai nici 5 ore de odihnă. Eu nu m-am sacrificat pentru această companie, însă mereu m-am străduit să mă arăt din cele mai bune părți. Mereu, o foarte mare parte din clienți erau satisfăcuți cu lucrul meu și lăsau recenzii bune (lucru verificabil). Am participat activ la promovarea și crearea unei imagini bune acestei companii. La angajare am spus, eu sunt de acord să mai las de la mine, dacă va fi nevoie de ajutorul meu - mă voi strădui să fac ca totul să meargă bine. Într-un final, însă, nu am rezistat și am scris cerere de demisie. Angajatorul a insistat să lucrez 2 săptămâni după depunerea cererii. Cu toate acestea, nu mi-a achitat procentul din vânzări pentru ultima lună, nu mi-au achitat 6 zile de concediu și 4 zile lucrate din luna din care m-am eliberat. În plus, nu cred că au avut dreptate cu penalizarea sus-menționată. Ce pot face în acest caz?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Andrei.
Vă puteţi adresa la Inspectoratul de stat al muncii
https://ism.gov.md/ro/content/10-inspec%C8%9Bii-teritoriale-de-munc%C4%83
şi în instanţa de judecată.

15 may 2023