Anularea contractului de vanzare-cumparare a unui apartament

30 march 2021 105

Am cumparat un apartament. Cumparatorul ma asigura ca suprafata acestuia este de 32 m2. Nu am fost atent la semnarea contractului si abia mai tarziu am observat ca in contract este indicata suprafata de 23 m2. Mai tarziu la cadastru mi-au confirmat ca suprafata totala a apartamentului este 23 m2. In aceasta situatie pot anula contractul? Nici nu stiu daca constructia este autorizata.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Dvs. aveți obligația de a verifica bunul atît în privința viciilor juridice cît și viciilor materiale.
În principiu sunteți în drept să solicitați nulitatea contractului de vînzare-cumpărare avînd în vedere că ați fost dus în eroare. Dar în acest caz urmeză să dețineți probe concrete referitor la faptul că vînzătorul... mai detaliat v-a dus în eroare în privința suprafeței.

31 march 2021