Anularea călătoriei și rambursarea biletelor

16 february 2023 32

Bună ziua. Din motive tehnice și medicale suntem nevoiți, împreună cu soția, să anulăm călătoria la Londra - tur 15.02.2023, retur 22.02.2023. Compania X (moldovenească) refuză să anuleze biletele și să ramburseze prețul achitat de noi, invocând un regulament intern. Cum să procedăm? Este o încălcare vădită a drepturilor consumatorilor.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua.
Solicitați un răspuns în scris privind motivele refuzului de a anula biletele și se a rambursa banii.
După asta puteți verifica legalitatea acțiunilor.

Articolul 1429. Rezoluțiunea contractului de transport de personae

(1) Pasagerul poate declara rezoluțiunea contractului de transport de persoane în orice moment dacă prin aceasta nu cauzează întîrzieri. El... mai detaliat este obligat să plătească transportatorului despăgubirile cauzate de rezoluțiune.

(2) Dacă devin cunoscute împrejurări din sfera transportatorului despre care pasagerul nu putea să știe și care, dacă le cunoștea, i-ar fi dat un motiv întemeiat să nu încheie contractul de transport de persoane, pasagerul poate declara rezoluțiunea contractului de transport de persoane.

(3) Pasagerul poate declara rezoluțiunea contractului de transport de persoane și atunci cînd este previzibil că vor avea loc întîrzieri în raport cu timpul și durata convenită. În acest caz, nu se naște obligația de despăgubire.

17 february 2023
  • Advocate trainee
  • Other violations

Buna ziua d-l Ion! Este necesar de o analiza mai ampla a documentelor in cauza, de analizat ce este scris in Contractul pe care dvs., l-ati incheiat cu Compania, momentul cind ati anuntat Compania despre imposibilitatea de a pleca si mai multe, dar din practica se ramburseaza banii. In caz... mai detaliat ca aveti nevoie de o analiza si ajutor juridic, cit si de avocat, puteti apela la nr. de telefon 069049267. Succes!

17 february 2023