Anularea casatoriei

25 march 2019 100

Bună seara. In noiembrie 2018 am încheiat o căsătorie cu un prieten pentru că el sa obțină viza de reședința în Marea Britanie. Căsătoria am făcut-o în regim de urgenta in baza unui certificat fals precum că eram însărcinată. Persoana a primit viza și a ajuns in UK. Acum doresc sa anulez căsătoria. Este posibilă anularea căsătoriei fără că el să știe? Care este cea mai viabila metoda de anulare sau desfacere a căsătoriei?.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Tatiana,

Din cele relatate de către Dvs reiese că împreună și de comun acord cu așa zisul soț ați comis de fapt o infracțiune de fals în acte și declarații fapt pentru care cu siguranță puteți fi atrasă la răspundere potrivit legilației Marii Britanii.

Ar fi recomandabil să divorțați, însă pentru... mai detaliat aceasta este necesar întâi să transcrieți aici căsătoria după care să inițiați procedura de divorț în Republica Moldova.
După ce obțineți o hotărâre judecătorească o traduceți, apostilați și o transcrieți în Marea Britanie.
O altă soluție ar fi divorțul chiar în Mare Britanie pentru ce este necesar să consultați un avocat din Marea Britanie.

În nici un caz nu recomand să declarați în fața autorităților că ați încheiat o căsătorie fictivă în scopul de a frauda legea deoarece, ați putea fi atrasă la răspundere penală.

25 march 2019