Anularea contractului de intretinere pe viata

14 june 2018 80

Buna. Una din rude a semnat contract de mostenire cu ingirijirea pe viata. Acum, dupa 2 ani, vreau sa renunt la aceasta mostenire. Care este procedura de anulare a contractului de mostenire, daca e de comun acord pentru anulare? Trebuie de mers prin instanta de judecata? Multumesc.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Specificati va rog daca merge vorba de Contract de instrainare a bunului cu conditia intretinerii pe viata incheiat de o persoana terta (ruda),
sau Dvs vreti sa rezolutionati un astfel de contract in calitate de mostenitor al acelei persoane terte (rude) care a incheiat contractul de intretinere
?

14 june 2018
Valeriu Drăgălin
  • Legal consultant

Dacă este acord comun pentru anularea contractului nu este nevoie să mergeți în instanță, este suficient un acord scris (deși aș recomanda aceeași formă pe care o are și contractul).

14 june 2018