Anularea contractului de muncă?

02 may 2018 47

În 2012 am început să-mi fac studiile la Academia de poliție și am semnat un contract de muncă, unde era stipulată una din condiții ”la absolvirea Academiei voi fi obligat să lucrez 3 ani în cadrul ministerului de interne”. În anul 2015 s-a modificat legislația și am fost impus sa semnez un alt contract de muncă pentru o perioadă de 5 ani dupa absolvirea Academiei. Întrebarea este următoare: eu pot activa în baza primului, numai pentru o perioadă de 3 ani și sa mă concediez fără sa achit cheltuielile suportate de stat pe perioada în care am făcut studiile?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua Andrian,
Cind spuneti s-a modificat legea, ati citit si Legea ce s-a modificat sau ati semnat pur si simplu. Contractul dvs. este o intelegere intre doua parti sau trei. El are niste clauze. unele din ele sunt abuzive. Urmeaza de vazut contractul.

03 may 2018