Anularea hotararii judecatorului in cauza contraventionala

26 november 2019 64

Buna ziua. Tata a avut un proces-verbal, pe care l-a contestat. La data cand trebuia sa se prezinte la judecatorie, era internat la spital, nimeni din rude nu a stiut. Acum executorul judecatoresc a inaintat suma totala pentru proces,cheltuieli de judecata etc. Poate sa fie anulata hotararea din motiv ca tatal sta la evidenta la psihiatrie, cu diagnosticul tulburari de personalitate si shizofrenie. Asa persoane ele nu sunt scutite cumva?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie depusa cerere de revizuire a hotaririi, si de invocat starea de iresponsabilitate.

27 november 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
mergeți la executor, depuneți cerere pentru a face cunoștință cu cauza contravențională, sau mergeți la judecătorie și solicitați hotărîrea de sancționare.
Din momentulcare ați primit la mînă hotărîrea desancționare, aveți 15 zile pentru a o contesta, inclusiv invocați și starea de imposibilitate de a fi prezenți la acel moment.
E mai simplu.

27 november 2019