Anularea pensiei alimentare pentru copil minor

08 june 2020 214

Buna! Este corect ca in RM a aparut o lege precum ca daca un parinte este dator copilului minor cu pensie alimentara si parintele in cauza nu achita timp de 3 luni, celalalt parinte trebuie sa mearga la executor pentru a depune o plangere si daca nu te prezinti, datoria se anuleaza?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In informatie aveti rupturi de idei.
Nu e problema, puteți transmite la executare oricind.

08 june 2020
Roman SCRIPNIC
  • Advocate

(1) Titlul executoriu poate fi prezentat spre executare în decursul a 3 ani de la rămînerea definitivă a hotărîrii judecătoreşti în al cărei temei a fost emis, dacă legea nu prevede altfel.
(2) Documentul executoriu privind urmărirea plăţilor periodice îşi menţine valabilitatea în cursul întregii perioade în care urmează să se... mai detaliat efectueze plăţile. Termenul stabilit la alin. (1) se aplică fiecărei plăţi periodice în parte, iar curgerea lui începe de la scadenţa fiecărei plăţi.

08 june 2020