Anularea tutelei asupra minorului

15 november 2019 66

Mama cetățean moldovean, tatăl cetățean roman, copilul minor este cetățean român și locuiește cu bunicii in Moldova de la 10 luni. Soții sunt in proces de divorț, tatăl copilului a anulat tutela bunicii pe care o avem din 2017. Ce se poate face? Pot ataca hotărârea in instanta? Eu ca mama cum pot proteja copilul cât suntem in proces de divorț? Mama vrea ca bunica sa fie in continuare reprezentantul copilului. Ce se întâmplă mai departe? Multumesc frumos.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

În primul rand copilul este și cetățean al Republicicii Moldova nu doar al României.
Reprezentanți legali ai minorului sunt părinții acestuia.
În cazul în care sunteți în proces de divorț urmează sa înaintați o acțiune reconvențională prin care cereți stabilirea domiciliului minorului cu dvs și în asarea pensiei de întreținere de la... mai detaliat tatăl copilului.
În cazul în care procesul este pornit în fața instanței judecătorești din România solicitați declinarea competenței instanței de judecată cu încetarea examinării cauzei în legătură cu faptul că instanta nu este competenta sa examineze litigiul.

17 november 2019