Anularea unui contract de vanzare-cumparare

04 june 2020 106

Buna ziua, stimati juristi. Am divortat multi ani in urma. Fostul meu sot a decedat acum trei ani si casa lui a ramas mostenire fiului meu si inca unui fiu al lui din prima casatorie. Am facut procura unui avocat care ne-a anuntat recent ca a vandut casa acum 6 luni foarte ieftin (a cumparat-o el o ruda de-a lui). Vrem sa stim daca putem sa anulam vanzarea fiindca nu suntem de acord cu pretul. Banii i-am luat, fiindca ne-am temut ca vom ramane si fara bani. In cat timp putem anula contractul de vanzare-cumparare a casei respective si ce acte trebuie sa avem? Va multumesc mult!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Maria,

Prețul nu poate fi temei pentru nulitatea contractului. Însă se poate de găsite alte motive de anularea contractului. Trebuie de studiat contractul.

05 june 2020