Apartament de serviciu

24 march 2023 24

Bună ziua. După decesul părinților, am rămas să locuiesc în apartamentul de serviciu care a fost distribuit tatălui. Pot modifica contractul de locațiune pe numele meu?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Ion.
REGULAMENTUL cu privire la modul de acordare a locuințelor de serviciu Aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr. 914 din 25 iulie 2016 prevede
10. Contractul de locaţiune a locuinţelor de serviciu se încheie între angajator şi locatar pe durata contractului individual de muncă sau pe durata exercitării funcţiei. Acţiunea... mai detaliat contractului de locaţiune a locuinţei de serviciu încetează odată cu încetarea raportului de muncă, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 22 alin. (2) din Legea nr. 75 din 30 aprilie 2015 cu privire la locuințe.

Art. 22 alin. (2) din Legea nr. 75 din 30 aprilie 2015 cu privire la locuințe prevede:
Nu pot fi evacuaţi în decursul a 3 ani din locuinţele de serviciu fără acordarea altei locuinţe persoanele care nu dispun de locuinţă pe teritoriul Republicii Moldova şi care:

a) au devenit persoane cu dizabilităţi severe, accentuate sau medii în legătură cu exercitarea atribuţiilor de serviciu;

b) au atins vîrsta de pensionare şi locuiesc singure în locuinţa de serviciu;

c) sînt membri ai familiei angajatului căruia i-a fost acordată locuinţa de serviciu şi care a decedat în legătură cu exercitarea atribuţiilor de serviciu;

d) sînt persoane singure care locuiesc împreună cu copiii minori.

24 march 2023