Apartament in chirie

03 april 2018 77

Buna ziua. Am asa o intrebare. Locuim in chirie timp de 8 luni, nu avem contract facut oficial. Stapinul apartamentului a facut o recipisa de mana in care am facut contract pe o perioada de 3 luni si ne-a spus ca trebuie sa plece peste hotare si daca nu se intoarce timp de 3 luni, recipisa ceea se prelungeste automat. Cand ne-am mutat in apartament, el ne-a promis multe (trebuia sa schimbe cate ceva). Pana acum nu a facut nimic, dar multe chinuri am avut cu acest apartament. Si el acum ne-a spus sa eliberam apartamentul timp de 2 saptamani, fiindca trebuie sa se mute aici sau sa-l aduca la stare normala si sa-l dea in chirie mai scump (noi achitam 200 euro). Dar noi i-am spus ca in de 2 saptamani noi nu gasim alt apartament si i-am spus ca il vom elibera la sfarsitul lunii. Dar el insista ca oricum sa-l eliberam acum. Ce putem face in asa caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Dacă vă încadrați în perioada stipulată în recipisă și nu au trecut 3 luni atunci aveți tot dreptul să nu părăsiți apartamentul totodată puteți anunță organele de politie unde acesta va fi sancționat pe faptul că nu a încheiat un contract de închiriere a spațiului locativ și nu la înregistrat... mai detaliat le serviciul fiscal.

04 april 2018