Apartament procurat necalitativ

04 may 2018 85

Buna ziua. In urma cu 3 ani am cumparat un apartament cu terasa mare. Anul trecut am facut reparatie si in acelasi timp compania de la care am procurat apartamentul mi-a refacut terasa, pentru ca toata umezeala venea in apartament! Aceasta iarna, deja locuind cu totul gata facut, umezeala de la terasa a patruns totusi in interior, ceea ce a adus la aparitia mucegaiului, peretilor uzi, partial la vecin a aparut aceeasi problema. Puteti sa-mi spuneti, va rog, cum sa procedez in acest caz? Unde se poate de gasit persoana care sa faca expertiza si cine o sa plateasca pagubele, caci trebuie tot de refacut, terasa e finisata complet, nou-nouta, s-a investit tare mult. De locuit cu copil de 7 luni intr-un apartament nou cu mucegai e imposibil.

Jurist comments 3

Călin Bobeică
  • Advocate

Efectuati expertiza in constructii pentru depistarea cauzelor prejudiciilor si ulterior actionati compania de constructii in instanta de judecata !

08 may 2018
Călin Bobeică
  • Advocate

Respectiv in cazul in care demonstrati ca cauza umezelii este lipsa calitatii in constructie, puteti solicita incasarea tuturor pagubelor . Un sfat aparte este sa efectuati deja reparatia necesara , cu acte de primire-predare , cu explicarea costurilor efectuarii constructiilor . Daca nu aveti asa posibilitate atunci urmeaza sa incasati... mai detaliat suma necesara prin instanta de judecata !

08 may 2018

Mersi pentru raspuns,permiteti-mi totusi sa intreb, pentru ca sa-mi fac singur reparatia in primul rind trebu expertiza ,trebuie sa instiintez compania,ei trebuie sa fie de acord?

08 may 2018