Aplicare amnistiei in cadrul procesului

28 february 2022 177

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cat timp va actiona amnistia, este nelimintata? Am dosar penal (art. 191 alin. 5) CP), dosarul este este examinat deja al 5-lea an si nu se vede capatul. Cine trebuie sa depuna cerere de amnistie si care sunt conditiile amnistiei daca ne aflam la aceasta etapa?. Mi se imputa cauzarea unui prejudiciu in marime de 300.000 lei, dar intre timp a fost exclus un martor pentru suma de 100.000. Daca renunt la judecata si cer aplicarea amnistiei, inseamna ca accept datoria care mi se imputa in actiune civila?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Dl.E., termenul de prescripție e 6 luni a amnistiei, cerere despre aplicarea amnistie o depui însuși DVS sau avocatul DVS, cum văd ai un avocat de dobă, dacă el nu se înserează de situația ta, trebuie să te refuzi de el.Poți apela la viberul de pe telefonul +37368669950.

28 february 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Amnistia e pe o perioadă nelimitată.
Cererea de amnistie o puteți depune singur sau cu ajutorul unui avocat la instanța judiciară atât timp cât încă sunteți în judecată sau după condamnare la Comisia din Penitenciar.

În modul cel mai corect trebuie să consultați avocatul Dvs. dacă doriți să renunțați la serviciile... mai detaliat dumnealui pentru a angaja un alt avocat.

09 march 2022