Aplicarea amnistiei

09 august 2022 149

Buna ziua. Sunt invinuit in temeiul art. 217 alin. 4 CP. Am fost arestat pe 18 februarie 2022. Pot cere aplicarea amnistiei din 2021?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua! La faza judecării cauzei nu o să puteți să cereți aplicarea amnistie, deoarece art.217 alin.(4) CP RM cade sub excepție de la aplicarea amnistiei.
Dar în calitate de condamnat cînd o să aveți Sentința definitivă și irevocabilă, o să puteți în baza art.7 alin.(1) lit.a) să solicitați reducerea cu... mai detaliat 1/3 a termenul de pedeapsă stabilit.

11 august 2022