Aplicarea amnistiei

21 august 2022 149

Bună ziua. De la Curtea Supremă de Justiție dosarul a fost trimis la Curtea de Apel pentru rejudecare. Pot să cer aplicarea amnistiei, la etapa examinării la Curtea de Apel, fără recunoașterea vinei? Sau e nevoie să fie pronunțată sentința și abia mai târziu sa trec comisia speciala și să fie aplicata amnistia?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna vlad, conform Legii nr. 243 din 24.12.2021 Cu privire la amnistie, DVS trebuie să recunoașteți vina pe deplin și mai apoi să faceți rost de amnistie.

23 august 2022