Aplicarea dreptului de autor în context internațional

23 december 2019 13

Buna ziua. Intenționez să scriu o piesă, adaptarea unui roman al unui autor american. Adaptarea va fi de fapt efectuată după traducerea în limba rusă. Am încercat să cer de la autorul operei originale premisiunea de a folosi opera de artă, dar încă nu am un răspuns. Este necesar să cer permisiunea de la traducător (sau de la editura unde a fost publcată cartea), de la autor, sau nu-i necesar de loc? Dreptul a cărui stat se aplică în situația descrisă?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Pentru adaptarea unei opere aveti nevoie obligatoriu de acordul autorului operei originale.

24 december 2019