Apostila pe certificatul de nastere

19 january 2023 48

Buna ziua. Ma aflu in Italia si perfectez actele pentru a obtine cetatenia italiana. Cum pot sa aplic apostila pe certificatul de nastere fara a ma deplasa in Moldova?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Actele emise de autorităţile Republicii Moldova urmează a fi apostilate la Ministerul Justiţiei al Republicii Moldova, pentru a fi prezentate autorităţilor italiene. Pentru solicitarea aplicării e-apostilei în Republica Moldova - nu este nevoie de procură din partea titularului documentului. Orice persoană se poate adresa cu documentul în original, la Ministerul... mai detaliat Justiției (Chișinău, str. 31 August 1989, nr. 82, intrare din spatele clădirii).
Respectiv transmiteţi certificatul unui cunoscut sau rudă care va solicita apostila şi îl va trimite dumneavoastră.

20 january 2023