Arderea frunzelor în grădină

14 april 2021 50

Ieri am dat foc la niște frunze uscate în grădină! Astăzi m-a vizitat polițistul de sector și mi-a comunicat că vecinii au sunat la 112 și au depus plângere pe acest fapt. În baza acestei plângeri, mi-a fost aplicată amendă în mărime de 60 u.c. (Art. 115 alin. 3 CC). Este normal să fie aplicată amendă doar în baza mărturiilor vecinilor, fără alte probe? Are polițistul de sector dreptul să aplice amenda respectivă sau e de competență celor de la ecologie?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Ana.

Da, atât Ministerul Afacerilor Interne cât și Inspectoratul pentru Protecţia Mediului dețin competențe de a constata contravenția și aplica sancțiuni pentru admiterea încălcării prevăzute de art.115 alin. (3) Cod contravențional.

În privința probelor din dosar, doar instanța se poate expune în cazul în care o să înaintați o Contestație... mai detaliat împotriva procesului verbal cu privire la contravenție.
Succes.

16 april 2021