Are dreptul casierul sa nu deservească clientul dacă acesta nu poartă mască de protecție în magazin alimentar?

05 august 2020 112

Soția lucrează într-un magazin alimentar în calitate de casier. O doamna s-a apropiat la casă sa fie deservita, dar purta masca de protecție sub bărbie și soția i-a făcut observație sa pună masca, la care doamna a refuzat și s-a început cearta. A intervenit paza, iar mai apoi doamna a telefonat directoarea magazinului și a zis ca soția nu a deservit-o frumos. După incident, directoarea a telefonat-o pe soție și a luat-o la rost, chipurile casierul nu are dreptul să-i zică clientului sa pună masca, numai paza poate sa facă observație, a mustrat-o pe soție și a dezechilibrat-o psihologic, a venit acasă plângând și stresată. Spuneti-mi, vă rog, are dreptul casierul să facă observație de acest fel clientului sau are dreptul chair să nu deservească clientul dacă nu poarta mască de protecție în magazinul alimentar?

Jurist comments 1

Dați-mi vă rog frumos cineva vre-iun răspuns sau e ceva complicat?

06 august 2020