Are dreptul executorul sa scoata bani din cont fara permisiunea detinatorului de cont?

09 december 2018 54

Mi s-au luat bani din contul personal, cineva dintre executori, fara permisiunea mea. Nu m-au anuntat. Este undeva scris ca are dreptul executorul sa scoata bani din cont fara permisiunea detinatorului de cont bancar privat? Va rog, un raspuns. Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
In temeiul Codului de Executare, Băncile sunt obligate sa execute irdinele incaso emise de executorii judecătorești, fara acordul si fara o instiintare prealabila a clientului.

10 december 2018