Are dreptul fosta soție la o parte din costul terenului

24 february 2020 68

Actualul meu soț a divorțat în 2015. La judecata nu s-a cerut partajarea averii. Cand insa s-a căsătorit au primit un lot de pământ pentru construcții. Lotul e scris pe numele lui. Noi ne-am căsătorit în 2016.
1) Dacă soțul vrea sa vândă terenul, va fi nevoie de acordul fostei soții?
2) Are dreptul fosta soție sa pretindă la bani din vânzarea terenului?
3) Ar putea scrie terenul după o altă persoană (eu, de ex.) ca fosta soție să nu poată avea pretenții?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Totul depinde in ce baza a fost obținut terenul, vîndut/donat? Asta e principal.
Bunurile dobindite de soți în timpul căsătoriei, sunt proprietatea ambilor, astfel, fosta poate pretinde, iar pentru vînzare e nevoie de acordul acesteia. Actual notarii au acces la baza de date, astfel se va identifica faptele enunțate.

25 february 2020