Are dreptul fosta sotie sa plece in Europa cu copilul fara acordul meu?

28 january 2019 37

Are dreptul fosta sotie sa plece in Europa cu copilul fara acordul meu?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Plecarea pentru vacanță sau călatorii pe perioadă de maxim 3 luni sunt posibile în lipsa acordului celui de al doilea părinte.
În cazul în care este vorba de plecare a copilului minor la loc permanent de trai peste hotarele RM, în asemenea caz este nevoie de acordul celui de al... mai detaliat doilea părinte.

28 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna D-le Viorel,

Depinde cu ce scop! Dacă pleacă pentru perioade scurte cum ar fi excursii, vacanță, tratament, în vizită la rude nu e necesar acordul Dvs.
În cazul în care urmărește scopul de a se stabili cu domiciliul permanent peste hotare e necesar acordul tatălui la stabilirea domiciliului permanent al copilului... mai detaliat în țara respectivă.

28 january 2019