Are dreptul gradinita de stat sa transfere copilul in alta grupa fara acordul parintilor?

29 april 2022 26

Buna ziua. Fetita mea merge de 10 luni la gradinita, in grupa de copii nascuti in anii 2018-2019. Cateva zile in urma, administratia institutiei ne-a informat ca copii nascuti in 2018 vor fi transferati in alta grupa. Are dreptul gradinita sa decida asa ceva fara acordul parintilor? Nu stim ce sa facem si unde sa ne adresam pentru ajutor.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Galina, nu. DVS sunteți în drept să vă adresați la Direcția Generală de Învățământ raional din localitatea, unde locuiți.

30 april 2022