Are dreptul un agent economic sa cumepre, prin judecata, o parte a curtii comune a blocului locativ pentru a amenaja o parcare?

08 october 2019 69

Asociatia locatarilor nu poate primi terenul aferent din cauza ca un agent economic din apropierea blocului locativ cere prin judecata teren aferent cladirii sale pentru a face parcare. Locatarii sunt toti impotriva, Consiliul municipal a respins cererea agentului economic. Dar in instanta de judecata se cere anularea deciziei Consiliului municipal, in folosul agentului economic.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca agentul probează necesitatea sau temeinicia, ar fi posibil.
Urmează sa unterveniți in calitate de locatari, prin intermediul asociației de locatari, sau unipersonal in cauza aflată pe rol, pentru a fi siguri ca se va face dreptate.

26 november 2019