Are dreptul un sofer moldovean sa conduca masina cu numere din Cehia? Care este legislatia in acest domeniu?

31 december 2019 402

Masina cu numere din Cehia se afla de o luna in Moldova, politia a mentionat ca nu avem dreptul sa conducem masina cu numere europene fara a avea cetatenie romana si permis de conducere roman. Ce acte sunt necesare pentru ca sa putem merge cu masina straina in Moldova si sa nu avem probleme? Care este legea cu privire la masinile cu numere straine? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
e vorba de Legea privind introducerea și scoaterea de bunuri de pe teritoriu RM inclusiv Codul Vamal
vedeți și https://customs.gov.md/ro/content/atentia-conducatorilor-de-autoturisme-inmatriculate-strainatate-sau-regiunea-transnistreana

17 january 2020