Are medicul de familie asa drept?

26 november 2020 32

Buna ziua. Am fost diagnosticata cu Covid-19. Are medicul de familie dreptul sa anunte gradinita pe care o frecventeaza copiii mei (ei nu merg acum la gradinita, stau acasa) ca eu am acest virus si sa le spuna sa nu primeasca copiii, atata timp cat mama e bolnava? Sau sa anunte vecinii mei? Eu respect restrictiile si stau izolata, dar ea imi anunta numele peste tot. Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Corina, de odată vă comunic că nu, medicul de familie a demarat secretul medical. DVS sînteți în drept să scriți o cerere la șeful policlinici, unde activează medicul de familie și să puneți întrebarea de sancționare a medicului.

05 december 2020